Blokzincir Türkiye Zirvesi Başladı

Bu yıl “Blokzincirin Kullanım Alanları ve Potansiyelin Keşfi” temasıyla düzenlenen Blokzincir Türkiye Zirvesi başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından düzenlenen etkinliğe Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve çok sayıda yerli, yabancı misafirler katıldı.

Blokzincir teknolojisini "Geleceğin teknolojisi" olarak adlandıran BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, bu teknolojinin geçmiş ve gelecek harmanlanmadan anlaşılmasının mümkün olmayacağını dile getirdi. Karagözoğlu, “Bir silsile düşünün. Her bir şifreli bilgi bölünerek birleştiğinde kendisini kopyalasın. Böylece en ufak değişiklikte dahi farkedilsin ve sisteme asla hile bulaşamasın. İşte kabaca bahsettiğimiz bu sistemin adı Blokzincir. Tüm Dünya’da merkezi olarak tutulup dağıtılan veriler. Gerçekleşen olaylar, edinilen tecrübeler sonucunda tek merkezli sistemlere güvenmeyen insanların sonucudur aslında Blokzincir. Her ne kadar şu anda kripto para birimlerinin atası olarak kabul edilmiş olsa da dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Bitcoin ve benzeri finansal değerler Blockchain’in tam olarak ne sebebi ne de sonucudur” sözleriyle blokzinciri tanımladı.

Başkan Karagözoğlu: Blokzincir Teknolojisi En Hassas Bilgi Teknolojileri Gündemidir

Blockchain'in her şeyi  güvenilir hale getiren bir sistem olduğuna dikkat çeken Karagözoğlu, “Bu güvenli zinciri hangi alana uyarlarsak uyarlayalım hızlı bir şekilde yol alacağı ve bizi doğru bir sonuca ulaştıracağı kesindir.

Blockchain teknolojisi paranın dijitalleşme süreciyle hayatımıza daha yoğun bir şekilde girmeye başlamıştır. Bilişim teknolojilerinin en önemli problemlerinden tek merkeze dayalı güvenlik sistemlerindeki merkezi yapıyı dağıtan ve bu sistemlerin çok daha verimli çalışmasında oynadığı büyük rol sebebiyle blockzincir teknolojisi günümüzün ve geleceğin en hassas bilgi teknolojileri gündemidir. Blokzincir, veri transferi sağlayan mevcut internet ortamında, değerli varlıkların transferine de olanak sağlayarak tüm hayatımızı yeniden şekillendirecek yepyeni bir teknolojiyi adlandıran merkezi olmayan bir şifreleme kayıt defteridir. Blokzincire ilişkin akademik araştırmaların yaklaşık %80'i kripto para birimlerine odaklanmıştır” dedi.

Araştırmaların bu denli kripto paralara odaklanmasının doğal sebebinin piyasalar tarafından kabul görüşüyle ilgili olduğunu kaydeden Başkan Karagözoğlu konuşmasında, “2009 yılında piyasaya çıktığından bu yana gerek işlem hacmi gerekse market değeri açısından hızla değerlenen Bitcoin son yılların fenomen olgusu haline gelmiştir. 2017’de yirmi kattan fazla değer artışı kaydederek sene sonuna doğru 20 bin dolar seviyelerine kadar yaklaşmıştır.  
Günümüz itibariyle 2.081 adet kripto para birimi mevcuttur ve bunlar 15.891 piyasada işlem görmektedir. Toplam piyasa değerleri 186 milyar dolara kadar düşüş göstermiştir ve bir günlük işlem hacimleri 15 milyar dolar civarındadır. %80 lik kripto para araştırmalarının dışında kalan çalışmalar ise akıllı kontratlar dahil olmak üzere blokzincir uygulamalarına odaklanmıştır. Buna ek olarak, verimlilik kapasitesi ve gecikme süresi gibi blokzincirin ölçeklenebilirlikle ilgili problemlerini araştırmacılar ikinci planda ele almışlardır” bilgilerine yer verdi. 
Başkan Karagözoğlu konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Blokzincirin, kendisini henüz tam anlamıyla ispatlamadığı alanlardan olan özellikle bankacılık sektöründe, akademik camia ve özel Ar-Ge merkezleri tarafından ölçeklenebilirliği ve sunabileceği çözümler konusunda yoğun çalışmalar yapılmakta ve eş zamanlı olarak bu sektörlerde de kullanılmaya devam edilmektedir. Bu çalışmalar, ileri kriptografik dağıtık sistemleri ve oyun kuramını araç olarak kullanır. 
Bizler de ülkemizde bu alanda yapılan çalışmalara katkı sağlamak adına Blokzincire ilişkin global vizyonu ortaya koyabilecek ulusal ve uluslararası katılımcıları dinleyeceğimiz bu etkinliğimizi organize etmiş bulunmaktayız.”

Bakan Yardımcısı Sayan: Blokzincir Teknolojisi Sisteme Güvenmenin Adıdır

Programın açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da Blokzincir teknolojisinin İlk kez 2008 yılında bir kripto para birimi ile gizemli bir şekilde hayatımıza girdiğini ifade ett2018 yılında Blokzincir endüstrisine 2.1 milyar dolar harcandığını aktaran Sayan, 2017 yılında blokzincir endüstrisinin Pazar değerinin 708 Milyon Dolar olduğu ve bu değerin 2024 yılına kadar büyük bir ivmelenme ile 20 milyar dolar seviyesine çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu seviyedeki yatırımların sadece bankacılık sektörüne sağladığı tasarruf değerinin dahi yıllık 8-12 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir” dedi.

Bakan Yardımcısı Sayan: Blokzincir Görmezden Gelinemeyecek Kadar Önemli
İlk Blockchain projesinin Borsa İstanbul tarafından hayata geçirildiğini da hatırlatan Sayan, Blockchainin, Bitcoin’den ibaret olmadığını da belirtti. Blokzincir teknolojisinin insanoğlunun kendisini güvende hissetmek istemesinin bir sonucu olduğunu söyleyen Sayan, “Artık blokzincir teknolojisi ve kripto paralar görmezden gelinemeyecek kadar önemli”diyen Sayan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetindeki yerli ve millilik seferberliğinde, “aynısını biz de yapalım” hatasına düşmeden, bağımlı olduğumuz değil başkalarının bizimle çalışmayı tercih edeceği yaklaşımlar, araştırmalar, teknolojiler ve innovatif networkler kurabilmemiz için büyük bir fırsat ortaya koyacağı inancındayım. Türkiye olarak global gelişmeleri yakından takip ederek bu alanda önemli kazanımlar sağladık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ivme kazanan yerli ve milli hamleler, Blokchain alanında da çeşitli çalışmaların yapılmasına ilham kaynağı olmuştur. Biz inanıyoruz ki Başkanımızın gösterdiği 2023, 2053, 2071 hedeflerine ulaşmanın yegane yolu global düzeyde gerçekleşen değişimlere ayak uydurmak ve önder olmaktan geçmektedir." sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların ardından, Blokzincirin etkilediği alanları ve sektörleri inceleyerek teknolojik engeller, mevzuat ve kanunlarla ilgili düzenleme çalışmalarının konuşulduğu konferansa geçildi. 2 gün boyunca sürecek etkinlikte, 11 farklı ülkeden 40’ın üzerinde alanında uzman konuşmacı sunum yapacak ve çalıştaylar düzenlenecek.