Bakan Yardımcısı Sayan: Dünya Pazarında Söz Sahibi Olmak İçin Hep Birlikte Çalışmalıyız

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ev sahipliğinde Türkiye Bilişim Derneği tarafından 3. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi düzenlendi.

Zirvenin açılışına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yaşanan değişim ve dönüşümlerin sosyal ve ekonomik kalkınmanın da önünü açtığını dile getirdi. Sayan, "2025 yılında büyük çoğunluğu altyapılara ilişkin çözümlerde kullanılmak üzere 50 milyar akıllı cihazın IoT teknolojileri sayesinde haberleşeceği öngörülüyor" dedi.

Siber güvenlik alanındaki çalışmaların istenilen düzeye ulaşmadığını anlatan Sayan, milli ve yerli siber güvenlik teknolojiler geliştirilerek Türkiye'nin dünya pazarında rekabet edebilecek konuma gelmesi için tüm paydaşların etkin çalışması gerektiğini kaydetti.

Bakan Yardımcısı Sayan: 46 Bin Zararlı Bağlantının Erişimi Engellendi

Ülkelerin siber güvenliğinin milli güvenlik kadar önemli olduğunun farkında olduklarını belirten Sayan, milli güvenlikle ilgili her alanda olduğu gibi ulusal siber güvenliğin sağlanmasında da yerli ve milli ürün, kaynak ve yöntemlerin geliştirilmesi ile bunların kullanılmasının önemine dikkati çekti. Sayan, 2016'da 4,5G ihalesinde yerlilik oranı yüzde 1'ler seviyesindeyken alınan önlemlerle bu oranı yüzde 23'e çıkarttıklarını dile getirerek, "Koyduğumuz hedef bu oranın yüzde 45'e çıkması. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen Siber Güvenlik Kümelenmesi sayesinde hedefimiz, siber güvenlikteki yerlilik ve milliliği yüksek seviyelere çıkarmak. Siber güvenlik ürünlerinin test edilmesi ve katalog değerlerini karşılamasından başlamak üzere bize vadedilen işlerin gerçekleşip gerçekleşmediğiyle ilgili testlerimizi önümüzdeki dönemde sıklaştıracağız. Piyasa gözetim denetimlerini artıracağız" ifadelerini kullandı.

Şu ana kadar USOM tarafından yaklaşık 46 bin zararlı bağlantının erişiminin engellendiğini, ilgili yerlere yazılı olarak 2 bin 500'ü aşkın siber güvenlik bildiriminde bulunulduğunu belirten Sayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve kendileri için önemli bir rehber olan "Milli Teknoloji Hamlesi"nin gücüyle 2023 hedeflerine durmadan ilerlediklerini bildirdi.