Elektromanyetik Alan Ölçüm Sertifikaları Sahiplerini Buldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından düzenlenen Elektromanyetik Alan Ölçüm Kursunu tamamlayanlar sertifikalarını aldı.

Programın açılışına BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu katıldı. Kursiyerleri tebrik ederek sözlerine başlayan Karagözoğlu, “BTK olarak ülkemizdeki Elektronik Haberleşme Cihazlarının, özellikle baz istasyonlarının, elektrik alan şiddeti değerlerinin ölçülmesini ve bu sistemlerin limit değerlere uygun olarak çalışmasını sağlayarak halkımıza uluslar arası standartlarda, en iyi hizmetin sunulmasını temin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Karagözoğlu yeni bir sistem olan Ölçüm Takip Sisteminden de bahsetti. ÖTS’nin, baz istasyonlarının ölçüm değerlerinin insan müdahalesi olmadan merkezi veri tabanına kaydedilmesini sağlayan, dünyada örnek bir proje olduğunu dile getiren Karagözoğlu, “ÖTS, dünyada ilk olarak kurumumuzun hayata geçirdiği bir proje. Bu proje sayesinde sahadaki ölçüm sonuçlarını, lokasyon, saat ve kimlik doğrulaması gibi önemli detayları, anlık ve otomatik olarak takip edebiliyoruz. Geliştirdiğimiz bu yazılım işgücü ve zamandan tasarruf anlamında da sizlere büyük bir kolaylık sağlayacak. Almış olduğunuz sertifika ile kullanım hakkına sahip olduğunuz Ölçüm Takip Sistemi’nin çok daha gelişmiş yeni versiyonunun pilot çalışmalarına başladığımızı da buradan müjdelemiş olayım” dedi.

Karagözoğlu BTK bünyesinde faaliyet gösteren BTK Akademi hakkında da bilgi verdi. Karagözoğlu, “Bizim Kurum olarak verdiğimiz eğitimler sadece bununla sınırlı değil. 2017 yılından bu yana hizmet veren BTK Akademi’de de bilimsel, teknolojik ve sürekli kendini yenileyen eğitim anlayışı ile sektöre ve ülkemize katkı sağlayacak alanında öncü, tanınmış, güvenilir ve saygın bir eğitim merkezi olarak gençlere yönelik çok verimli ve etkin eğitimler düzenleniyor. Bu kapsamda 2019 yılında; Robotik Kodlama, Python Programlama, Programlama, Network, Telekomünikasyon Sistemleri, Siber Güvenlik, Veri Bilimi ve Yapay Zekâ, Makine Öğrenimi, Mesleki Gelişim, Mevzuat, Kişisel Gelişim, Kalite Yönetim Sistemi gibi konularda toplam 2650 öğrenciye eğitim verildi. Bu eğitimler 10-14, 15-17 yaş aralığı için ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Sizler de bu eğitimlere katılarak sertifika almak isterseniz BTK Akademi sosyal medya hesaplarını takip ederek haberdar olabilirsiniz” sözleriyle konuşmasını noktaladı.