2. Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi Başladı

SummITS 2.Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ev sahipliğinde düzenlendi.

Zirvenin açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, teknolojik bir çağda yaşandığını, bu nedenle her şeyin baş döndürücü bir hızla geliştiğini ve değiştiğini kaydederek, “Bu gelişime ve değişime ayak uyduramayan toplumlar maalesef geri kalmış ülkeler arasındaki yerini almak zorunda kalıyor. Bugün artık ülkelerin gelişmişlik seviyeleri, erişim altyapısıyla doğru orantılı. ‘Kişi başına düşen milli gelir, okur-yazar oranları’ gibi değerler, çağdaş medeniyet seviyelerini belirlemekte yeterli olmuyor” ifadelerini kullandı.

Sektörün rekabete açılması ile özel sektörün de bu alana çok önemli miktarda yatırım yaptığını vurgulayan Bakan Turhan, “Şu anda 449 işletmeci, 802 farklı alanda yetki belgesi ile hizmet veriyor. Genişbant abone sayısı 77 milyonu geçti. 2003 yılında 87 bin kilometre olan fiber uzunluğu 371 bin kilometreyi aştı. Mobil abone sayısı 83 milyona yaklaştı. Makineler arası haberleşme (M2M) abone sayısı 5,7 milyona yaklaştı. Kamu kurumları arasındaki veri iletişimini tüm saldırılara karşı daha güvenli hale getiren internete kapalı Kamu Sanal Ağı (KamuNet) kuruldu. e-Devlet hizmetleri artan bir ivme ile geliştirilmeye devam edildi. Artık 46 milyon kullanıcı, aylık ortalama 300 milyon işlem yapıyor. 5G çalışmaları ile birlikte yerli ve milli üretim çalışmaları kapsamında BTK’nın desteği ile ‘Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi’ başlatıldı. Keza bu gelişmeler sayesinde şu anda haberleşme altyapımız sadece insanların bağlantı kurduğu bir ağ olmaktan çıktı. Şimdiden nesneler, araçlar, elektrikli cihazlar, binalar, yollar gibi akıllı nesnelerin oluşturacağı, kendi kendine öğrenen akıllı ağlar kurulmaya başlandı” dedi.

Bakan Turhan: Bölünmüş Yolların Yakıt Ve Zaman Tasarrufuna Katkısı Yıllık Toplam 18.1 Milyar Liraya Ulaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yol yaparken yolları üzerinden sadece taşıtların gidebildiği inşaat yapısı olarak değil, sürücülerin, yolcuların, yayaların canlarının ve mallarının emanet edildiği sanat yapıları olarak gördüklerini anlatan Bakan Turhan, “Bizim için yol sadece bir inşaat değil, bir bütünün bir parçası. ‘Yolu yaptık bitti, araba üstünde gidiyor mu gidiyor, o zaman tamam’ diye bir anlayış olabilir mi? Araba düz ovada da gider ona bakarsak. Böyle bir anlayış olamaz. Biz bu nedenle öncelikle ülkemizi aklın yolu olan bölünmüş yollarla donattık. 2003 yılına kadar 6101 km uzunluğundaki bölünmüş yol ağının üstüne 21 bin 80 kilometre daha ekledik ve 27 bin 180 kilometreye çıkardık. Sadece 6 ilini bölünmüş yol ile bağlayan Türkiye’den, bugün 77 iline bölünmüş yol götüren bir Türkiye'ye ulaştık. Toplam yol ağımızın yüzde 40’ı bölünmüş hale gelirken, trafiğin yüzde 82’si bölünmüş yollarda seyahat eder hale geldi. Bu sayede kafa kafaya çarpışma riskini ortadan kaldırdık. Sürücülerimizin yolculuk esnasında stresini azaltırken, trafik güvenliğimizi arttırdık. Bölünmüş yollar sayesinde trafik hacmi artmasına karşın kazalarda hayatını kaybeden kişi sayısında yüzde 71’lik azalma oldu. Yapılan bu bölünmüş yolların yakıt ve zaman tasarrufuna katkısı yıllık toplam 18.1 milyar liraya ulaştı. Bunun yanında yollardaki zararlı gaz salımı yaklaşık 3,9 milyon ton azaldı. Böylece çevremizi de koruduk. Bununla birlikte Akıllı Ulaşım Sistemlerinin ülkemizde etkin kullanılabilmesi ve yurt geneline yaygınlaştırılması için 2023 Stratejimizi de belirledik. Bu noktada çalışmalarımıza devam ettiğimiz gibi ve AB ülkeleri tarafından yapılan çalışmaları da yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

Bakan Turhan: Hedefimiz Orta Vadede 15 Bin Kilometre Akıllı Yola Ulaşmak

Gerek ulusal güvenlik ve gerek mali takip dâhil olmak üzere birçok verinin anlık olarak toplamasına imkân veren Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ni kurduklarını belirten Bakan Turhan, “Akıllı Yol Pilot Uygulaması olarak başlatılan 505 kilometre uzunluğundaki Antalya-Gazipaşa, Antalya-Tekirova ve Antalya-Sandıklı karayolu güzergâhlarına fiber optik kablo kurulumunu yapmıştık. Bu yolumuz tüm sinyalizasyon istemlerinden makineler arası iletişime ve hatta sürücüsüz araçlara kadar tüm uygulamaları destekleyecek. Pilot uygulamamızın ardından Ankara-İzmir-Denizli ve Sivrihisar-Bursa karayolu kesimlerini de fiber kablo kurulumunu da başlattık. Bu çalışma kapsamında 18 Ekim 2021 tarihine kadar bin 385 kilometre karayoluna fiber optik kablo kurulacak. Hedefimiz orta vadede 15 bin kilometre akıllı yola ulaşmak” açıklamasında bulundu.

Bakan Turhan: Akıllı Ulaşım Hizmetlerinin Temelinde İnsana Değer Var

Akıllı ulaşım hizmetlerinin temelinde insana değer olduğunu kaydeden Bakan Turhan, “Bakanlık olarak oluşturduğumuz ulaştırma politikalarıyla hayata geçirdiğimiz ve geçirmeye devam ettiğimiz akıllı ulaşım sistemleri ile vatandaşlarımızın hayatını korumakla kalmadık. İnsanların trafikte bekleme sürelerini azalttık. Yolculukları çok daha konforlu hale getirdik. Ancak teknolojinin gelişim hızı, yatırımların gerçekleşme hızını aşabiliyor. Bunu bilerek, geleceği düşünerek hareket ediyoruz. Tüm planlarımızı ve altyapımızı olabildiğince esnek ve gelişmelere uyum sağlayabilecek şekilde tasarlıyor ve hayat geçiriyoruz. Bu yolda bize yardımcı olan, akıllı ulaşım sistemlerinin gelişmesinde aklını koyan, proje üreten, kurumları veya kişileri teşvik eden bu zirve de bizim için çok önemli. Bu vesileyle de bu önemli etkinliği hayata geçirerek sektör adına bu kadar önemli ve değerli isimleri bir araya getiren Türkiye Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği’ne teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından zirvenin açılışı yapıldı.